Usuwanie DPF FAP w Warszawie

Usuwanie DPF FAP w Warszawie

Usuwanie filtra cząstek stałych (DPF) w Warszawie

Czym jest filtr DPF/FAP?

Filtr DPF jest zamontowany zazwyczaj obok kolektora wydechowego, spełnia dwie zasadnicze funkcje. Pierwszą jest zatrzymywanie cząstek stałych wydobywających się z silnika, a drugą ich wypalanie wewnątrz filtra. Filtry cząstek stałych zaczęli stosować kiedy się zmieniła norma Euro 4 w 2004 roku. Chociaż niektóre producenci (na przykład Peugeot) zaczęli stosować DPF i FAP (Diesel Particulat Filter, filtra cząstek stałych) nawet wcześniej, na dzisiaj w każdym dieslu jest filtr cząstek stałych (FAP, DPF, AdBlue).
Jak wygląda filtr DPF?USUWANIE DPF FAP PROGRAMOWO

Jak widać na zdjęciu filtr DPF, filtr cząstek stałych są to matrycę z ceramiki i specjalnymi dodatkami. Cała ta konstrukcja ma za cel zebrać w sobie sadzę i stopniowo wypalić  ją w sobie, w ten sposób zmniejszając wyrzut toksycznych emisji do środowiska. Ale samo w sobie słowo “filtr” sugeruje nam, że urządzenie to nadaje się do wymiany, jak każdy inny filtr. Na przykład filtr oleju wymieniamy co 10-15 t. km, powietrza 20-30 t. km i tak dalej. I to nie jest przyczyną problemów, ponieważ koszt oleju lub filtra powietrza zaledwie 5-10 euro. Z filtrem cząstek stałych (DPF, FAP), wszystko jest o wiele gorzej, jego cena jest w zakresie 1000-2000 euro, na niektórych samochodach są 2 filtry DPF! Z tego widać, że wymiana filtra cząstek stałych jest dosyć droga. Ale to jeszcze nie wszystko, do spełnienia wszystkich warunków regeneracji filtra cząstek stałych (jest to proces dopalania sadzy wewnątrz filtra) na samochodzie zamontowane różne dodatkowe czujniki i urządzenia,  wartość których, czasami jest porównywalna z ceną samego filtra DPF.

Pasywna regeneracja filtra cząstek stałych

W rzeczywistości to pełny proces oczyszczania filtra, zazwyczaj odbywa się przy ruchu na autostradzie ze stałym obciążeniem, w wyniku tego temperatura filtra cząstek stałych wzrasta do 400-500 stopni, a to już wystarczy do “automatycznego” czyszczenia filtra. Ale co będzie jeśli jeździsz na samochodzie tylko w mieście i na krótki dystans? – O tym czytaj poniżej!

Wymuszona regeneracja filtra cząstek stałych

Jeśli samochód większość czasu jeździ w cyklu miejskim, to nie pozwala stworzyć warunki dla pasywnej regeneracji filtra cząstek stałych i tu wkracza program wymuszonego czyszczenia filtra. Ważne jest, aby zrozumieć, że proces ten następuje, gdy sterownik zaczyna rozumieć, że nędza filtra osiągnęła maksymalnego poziomu (dzieje się to na podstawie czujników EGT, MAF,DIFFP, NOX i inne).
W takim przypadku, komputerowy system sterowania silnikiem, za pomocą czujników i elementów zacznie tworzyć warunki które doprowadzą do sztucznego wzrostu temperatury wewnątrz filtra cząstek stałych, co pozwoli rozpocząć proces regeneracji.
Zwykle w tym procesie uczestniczą zawór EGR, przepustnica i wtryskiwacze. Wtryskiwacze na początkowym etapie kompresji (koło dolnego martwego punktu) wtryskują paliwo w cylinder, samo nie zapala się, nie ma odpowiednich do tego warunków a odwrotnie wtryskiwane paliwo trafia w układ wydechowy samochodu i trafia do DPF/FAP filtru gdzie się zapala i tworzy podwyższoną temperaturę do wypalania sadzy. Proces ten nie przynosi korzyści dla silnika i bije po kieszeni – dlaczego pytasz? – To bardzo proste!
1) Gdy wtrysk paliwa odbywa się około dolnego martwego punktu skoku tłoka – to paliwo się nie spala, ponieważ w silniku idzie faza oczyszczania cylindra i rozkładu w układzie wydechowym bez spalania, zużywa się paliwo, ale nie tworzy dodatkowej mocy dla ruchu, a służy wyłącznie do czyszczenia filtra.
2) Nie spalony olej napędowy bardzo dobrze rozpuszcza się w oleju, który znajduje się na ścianach cylindra i służy do zmniejszenia tarcia. Co powoduje pogorszenie właściwości smarnych oleju i szybsze zużycie powierzchni. Najgorsze zaczyna się dalej, gdy pierścienie tłokowe usuną ze ścianek cylindra mieszankę oleju z olejem napędowym i to wszystko trafia do miski… Z miski olejowej ten zepsuty olej przy pomocy pompy trafi we wszystkie podzespoły silnika, co pogarsza smarowanie.
3) Na niektórych samochodach, zwykle Citroen, Peugeot, Mini, Mercedes, Ford – dodatkowo stosuje się substancję chemiczną ELYOS lub AD BLUE, to również prowadzi do dodatkowych kosztów na kilometr i dość drogie podczas serwisu samochodu.

Co zrobić, jeśli filtr DPF się zapchał?

Opcyj jest kilka:
1) Kupić nowy filtr cząstek stałych i wymienić, wydaje się że to proste. Ale cena nowego DPF/FAP wynosi 1000-2000 euro. Jeśli dla Państwa taka kwota nie jest problemem – jest to najlepsza opcja. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że w trybie miejskim termin trwałości filtra wynosi około 60 000 km, są przypadki kiedy my robili wymianę filtr cząstek stałych przy przebiegu 32 000 km, samochód miał mniej niż 1 rok. W trybie trasa – przedłuży życie do 150-200 t. km.
2) Przepłukać filtr cząstek stałych – jest to opcja, ale ją nie polecamy, osobiste doświadczenie pokazało, że taka procedura pomaga bardzo rzadko i na krótki okres, w najlepszym przypadku 5-10 t. km. Po tym klient znów wraca. Z tego samego powodu, że usługa czyszczenia filtra cząstek stałych nie została wykonana.
3) Programowo usunąć filtr cząstek stałych – to rozwiązanie, które pozwala raz na zawsze usunąć DPF, FAP i zapomnieć o wszystkich problemach.

Czym jest programowe usuwanie filtra cząstek stałych

Jest to proces programowania sterownika silnika diesla i ustawienia w taki sposób, aby nigdy więcej nie “pamiętał” o obecności filtra cząstek stałych. Jeśli bardziej szczegółowo, w programie sterującym odbywa się usuwanie filtra cząstek stałych z wyposażenia. Po czym, sterownik rozumie, że go już nie ma i nie ma potrzeby robić regenerację, wtrysk paliwa, który startuje w rurę wydechową i tak dalej.

Usuwanie DPF FAP w Warszawie

Uwaga! Nie stosujemy “uniwersalnego” oprogramowania lub oprogramowania od innych samochodów, nie używamy programu ECU Safe, Volta i podobnych. Program jest ściągany z  Państwa samochodu i robimy to ręcznie, bez użycia programów automatycznych.

Usuwanie filtra cząstek stałych w Warszawie pozwala

• Zmniejszyć zużycie paliwa;
• Podnieść moc silnika;
• Wydłużyć termin ważności silnika;
• Na zawsze zapomnieć o problemach z DPF/FAP;
• Nie ma potrzeby wlewać ELYOS i ADBLUE.

 Masz pytania – zadzwoń teraz!

 

Bycartuner